Ceny mieszkań w Ząbkowicach Śląskich — co pokazuje 756 aktów notarialnych

Mediana ceny mieszkania w Ząbkowicach Śląskich to 4462 zł za metr. Przeanalizowaliśmy 756 aktów notarialnych z dziesięciu lat i pokazujemy, dlaczego popularne statystyki zaniżają te liczby.

Rynek w Ząbkowicach Śląskich — brukowany plac, kamienice i wieża ratusza na tle błękitnego nieba.
W tym wpisie

Kiedy ktoś pyta nas, ile jest warte jego mieszkanie, prawie zawsze zaczyna od zdania: „na portalu widziałem, że takie same chodzą po…". I tu jest problem. Ceny w ogłoszeniach to kwoty, których ktoś chce. Ceny w aktach notarialnych to kwoty, które ktoś zapłacił.

Przeanalizowaliśmy 756 aktów notarialnych dotyczących lokali mieszkalnych w Ząbkowicach Śląskich z lat 2017–2026. To dane z Rejestru Cen Nieruchomości, czyli rejestru prowadzonego przez starostwo, do którego notariusze mają obowiązek przesyłać wypis z każdej umowy sprzedaży. Poniżej pokazujemy, co z nich wynika i dlaczego większość statystyk krążących w internecie na temat naszego rynku jest zwyczajnie przekłamana.

Ile kosztuje dziś mieszkanie w Ząbkowicach Śląskich

Dla 137 pełnych sprzedaży zawartych w latach 2025–2026:

WskaźnikWartość
Mediana ceny za m²4462 zł
Mediana ceny mieszkania220 000 zł
Mediana metrażu48,8 m²
Połowa transakcji mieści się między3347 i 5486 zł/m²

Najprościej: typowe mieszkanie w Ząbkowicach to dziś około 4400–4500 zł za metr, czyli 210–230 tysięcy złotych za lokal o powierzchni pięćdziesięciu metrów. Jeśli cena, którą gdzieś widzisz, wychodzi poza przedział 3350–5500 zł/m², to albo nieruchomość jest czymś szczególna, albo ktoś się pomylił.

Ceny podwoiły się w dziewięć lat, ale od 2024 stoją w miejscu

To najciekawsza rzecz w tych danych i nie da się jej zobaczyć, patrząc na jeden miesiąc.

RokMediana zł/m²Liczba sprzedaży
20172083 zł45
20182180 zł55
20192632 zł22
20203035 zł22
20213079 zł65
20223750 zł66
20233767 zł70
20244648 zł68
20254438 zł85
2026 (do lipca)4511 zł52
Mediana ceny za m², Ząbkowice Śląskie Szereg roczny mediany ceny metra kwadratowego mieszkania w latach 2017–2026, od 2083 zł do 4511 zł, z zatrzymaniem wzrostu po 2024 roku. Mediana ceny za m², Ząbkowice Śląskie 0 1 000 2 000 3 000 4 000 5 000 2 083 zł 4 648 zł 4 511 zł 2017 2020 2023 2026
Dane: Rejestr Cen Nieruchomości, obliczenia własne EBoffice

Trzy wnioski.

Ceny wzrosły o 113 procent od 2017 roku. Mieszkanie, które dziewięć lat temu sprzedawało się za 100 tysięcy, dziś jest warte ponad 210 tysięcy. W ciągu ostatnich pięciu lat, licząc od 2021, wzrost wyniósł 44 procent.

Od 2024 roku wzrost się zatrzymał. Rok 2024 zamknął się medianą 4648 zł/m², 2025 wypadł nieco niżej, bo 4438 zł, a 2026 wraca do 4511 zł. Różnice w tych granicach na rynku, gdzie w miesiącu zawiera się kilka umów, mieszczą się w zwykłej zmienności. To nie jest ani spadek, ani odbicie. Rynek wszedł w plateau.

Warto wiedzieć, że statystyki podawane na portalach dla lipca 2026 pokazują spadek o 8 procent rok do roku. Ta liczba jest policzona z siedmiu transakcji jednego miesiąca i nie opisuje trendu. Na pełnych danych rocznych spadku nie ma. Jest stabilizacja.

Rynek jest coraz aktywniejszy. W 2017 roku w Ząbkowicach sprzedano 45 mieszkań, w 2025 już 85. To najlepszy rok w całym analizowanym okresie. Więcej transakcji oznacza, że kupujący są, a nieruchomość wystawiona w rozsądnej cenie znajduje nabywcę.

Dlaczego statystyki z internetu bywają błędne

Tu wchodzimy w rzecz, której nie zobaczysz w żadnym automatycznym raporcie, a która całkowicie zmienia obraz rynku.

Z 756 przeanalizowanych aktów tylko 550, czyli 73 procent, to zwykła sprzedaż całego mieszkania. Pozostałe to:

  • 172 akty dotyczące sprzedaży udziału w nieruchomości, czyli 23 procent wszystkich — na przykład połowy mieszkania po podziale spadku albo po rozwodzie
  • 18 transakcji pakietowych, gdzie jeden akt obejmował kilka lokali
  • 5 sprzedaży z bonifikatą, najczęściej wykup mieszkania komunalnego przez najemcę
  • 5 sprzedaży, w których stroną był podmiot publiczny
  • 5 zapisów o wartościach ewidentnie błędnych
  • 1 sprzedaż w trybie egzekucji komorniczej

Kluczowa liczba: mediana ceny za metr przy sprzedaży udziału to 2160 zł, przy sprzedaży całego mieszkania 3366 zł. Udziały schodzą o 36 procent taniej i to jest zupełnie normalne. Nikt nie zapłaci pełnej ceny za połowę mieszkania, w którym mieszka ktoś inny.

Problem w tym, że jeśli wrzucić wszystko do jednego worka, mediana spada do 3012 zł/m². Właśnie dlatego w naszej analizie liczymy wyłącznie pełne sprzedaże i dlatego nasze liczby są wyższe od tych, które można wyczytać z surowych zestawień. Nie są zawyżone. Są policzone na tym, co faktycznie interesuje kupującego i sprzedającego.

Co ile kosztuje: mieszkania według wielkości

Dane dla pełnych sprzedaży z lat 2024–2026:

Rejestr podaje liczbę izb, a nie pokoi. Do izb wlicza się też kuchnię z oknem, więc mieszkanie trzyizbowe to zwykle dwa pokoje z kuchnią.

Liczba izbMediana zł/m²Typowa cenaTypowy metraż
2 izby4263 zł145 000 zł36,5 m²
3 izby4767 zł210 000 zł47,1 m²
4 izby4639 zł280 000 zł66,7 m²
5 izb i więcej3850 zł325 000 zł107,9 m²

Widać wyraźną prawidłowość: stawka za metr rośnie do trzech izb, a potem spada. Mieszkania powyżej 70 m² sprzedają się po medianie 3802 zł/m², czyli o 18 procent taniej za metr niż mieszkania mniejsze.

Dla sprzedającego duży lokal to najważniejsza informacja w całym tekście. Jeśli masz mieszkanie stumetrowe i przeliczasz jego wartość, mnożąc metraż przez stawkę z ogłoszenia mieszkania dwupokojowego, wyjdzie ci kwota o kilkadziesiąt tysięcy za wysoka. Duże mieszkania mają w małym mieście węższe grono kupujących i to widać w cenie.

Za ile realnie schodzą mieszkania

Rozkład 137 sprzedaży z lat 2025–2026:

PrzedziałUdział transakcji
do 150 tys. zł20%
150–250 tys. zł39%
250–350 tys. zł25%
350–500 tys. zł12%
powyżej 500 tys. zł5%
Za ile sprzedają się mieszkania (udział transakcji) Rozkład cen transakcyjnych mieszkań w latach 2025–2026: najwięcej umów, 39 procent, zawarto w przedziale od 150 do 250 tysięcy złotych. Za ile sprzedają się mieszkania (udział transakcji) 20% do 150 39% 150–250 25% 250–350 12% 350–500 5% ponad 500 cena mieszkania w tysiącach złotych
Dane: Rejestr Cen Nieruchomości, obliczenia własne EBoffice. 137 pełnych sprzedaży z lat 2025–2026

Prawie sześć na dziesięć mieszkań w Ząbkowicach sprzedaje się poniżej 250 tysięcy złotych. Środek rynku to przedział od 150 do 250 tysięcy, bo tam trafia niemal 40 procent wszystkich umów. Powyżej pół miliona sprzedaje się kilka mieszkań w roku i są to lokale wyjątkowe: duże, wyremontowane, czasem z osiedla nowszego budownictwa.

Jak to wygląda w praktyce w powiecie ząbkowickim

Liczby to jedno, codzienność biura to drugie. Kilka rzeczy, których w rejestrze nie ma, a które u nas realnie decydują o cenie.

Stan techniczny waży więcej niż adres. W dużym mieście lokalizacja potrafi podnieść cenę o kilkadziesiąt procent. Ząbkowice obchodzi się pieszo w kwadrans, więc dwa mieszkania przy tej samej ulicy mogą różnić się w cenie dwukrotnie, a różnica siedzi w oknach, instalacji elektrycznej i ogrzewaniu, nie w numerze domu.

Ogrzewanie to dziś pierwsze pytanie kupujących. Mieszkania z piecem kaflowym albo starym kotłem na węgiel schodzą wyraźnie niżej i dłużej, niezależnie od metrażu i układu. Rachunki za ostatni sezon grzewczy to po cenie najbardziej informująca liczba, o jaką może zapytać kupujący.

Kamienice w centrum to osobna kategoria. Wysokie sufity, duży metraż, często niska cena za metr, ale też koszty utrzymania i ograniczenia konserwatorskie, których kupujący z zewnątrz zwykle nie przewiduje. Ich niska stawka za metr w statystykach częściowo wynika właśnie z tego.

Rynek w Ziębicach zachowuje się inaczej. Jest mniejszy, umów jest mniej, a rozrzut cen większy. Jeśli szukasz albo sprzedajesz w Ziębicach, zajrzyj na stronę naszego oddziału w Ziębicach.

Statystyka opisuje rynek, nie Twoje mieszkanie. Mediana 4462 zł/m² to punkt wyjścia do rozmowy, nigdy wycena. Dwa lokale o identycznym metrażu w tym samym bloku potrafią różnić się o 60–80 tysięcy złotych.

Co z tego wynika, jeśli sprzedajesz albo kupujesz

Jeśli sprzedajesz: ustal cenę na podstawie transakcji, nie ogłoszeń. Ogłoszenia pokazują oczekiwania właścicieli, w tym te, które wiszą od dwóch lat i nigdy się nie zrealizują. Pamiętaj, że rynek jest w plateau, więc argument „poczekam, bo ceny rosną" działał w latach 2021–2024, a od dwóch lat nie działa. Jeśli masz duże mieszkanie, licz stawkę właściwą dla jego segmentu, nie dla kawalerki. A jeśli zależy ci na czasie i pewności, alternatywą jest skup nieruchomości za gotówkę, gdzie cena jest niższa od rynkowej, ale transakcja zamyka się w kilka tygodni i bez czekania na kredyt kupującego. Mówimy o tym otwarcie: to rozwiązanie dla konkretnych sytuacji, nie dla każdego.

Jeśli kupujesz: oferta powyżej 5500 zł/m² wymaga uzasadnienia w stanie technicznym, bo to górna czwarta część rynku. Poproś o rachunki za ogrzewanie. Sprawdź w księdze wieczystej, czy sprzedający jest właścicielem całości, a nie udziału. Przy 23 procentach transakcji udziałowych w naszym rynku to realna sytuacja, nie egzotyka.

Aktualne mieszkania, którymi się zajmujemy, znajdziesz na stronie mieszkania na sprzedaż w Ząbkowicach Śląskich. Ceny domów w powiecie omawiamy w osobnym tekście.

Chcesz wiedzieć, ile realnie warte jest Twoje mieszkanie?

Mediana z rejestru to punkt wyjścia, nie odpowiedź. Wycenę robimy bezpłatnie i na miejscu. Patrzymy na stan, ogrzewanie, układ i na to, co w ostatnich miesiącach naprawdę sprzedało się w okolicy. Bez zobowiązania do podpisania umowy.

Zadzwoń: 604 280 451 albo napisz: kontakt@eboffice.pl

Więcej o tym, jak prowadzimy sprzedaż: sprzedaż nieruchomości z EBoffice

Skąd te dane. Analiza obejmuje 756 wpisów dotyczących lokali mieszkalnych w Ząbkowicach Śląskich z lat 2017–2026, pochodzących z Rejestru Cen Nieruchomości, publicznego rejestru prowadzonego przez starostów i zasilanego wypisami aktów notarialnych na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Dane udostępnia serwis deweloperuch.pl. Obliczenia własne EBoffice Nieruchomości.
Jak liczyliśmy. Wszystkie podane mediany i rozkłady obejmują wyłącznie pełne sprzedaże lokali, czyli 550 z 756 wpisów. Wyłączyliśmy sprzedaże udziałów, transakcje pakietowe, sprzedaże z bonifikatą, transakcje z udziałem podmiotów publicznych, sprzedaż egzekucyjną oraz zapisy o wartościach ewidentnie błędnych. Posługujemy się medianą, nie średnią, ponieważ na rynku tej wielkości pojedyncza droga transakcja zniekształca średnią o kilkadziesiąt procent.
Ograniczenia. Dane trafiają do rejestru z opóźnieniem od kilku tygodni do kilku miesięcy, więc rok 2026 obejmuje transakcje do lipca. Rejestr nie zawiera informacji o stanie technicznym, standardzie wykończenia ani o tym, czy w cenie był garaż lub komórka, dlatego pojedyncze rekordy mogą być mylące, a rzetelne wnioski da się wyciągnąć tylko z całych roczników. Nie publikujemy adresów konkretnych transakcji, choć są dostępne w rejestrze: w mieście tej wielkości adres z numerem lokalu pozwala zidentyfikować konkretną rodzinę.
Żadna z tych liczb nie zastępuje wyceny. Operat szacunkowy uznawany przez bank czy sąd może sporządzić wyłącznie rzeczoznawca majątkowy.

Ile jest warta Twoja nieruchomość?

Przyjedziemy i porównamy ją z transakcjami z Twojej okolicy. Bezpłatnie i bez zobowiązań.

Sprzedaż nieruchomości z EBoffice

Częste pytania

Ile kosztuje mieszkanie w Ząbkowicach Śląskich w 2026 roku?

Mediana ceny transakcyjnej to 4462 zł za metr kwadratowy, co przy typowym metrażu około 49 m² daje 220 000 zł za mieszkanie. Połowa transakcji mieści się w przedziale 3347–5486 zł/m². Dane pochodzą z 137 aktów notarialnych z lat 2025–2026, zarejestrowanych w Rejestrze Cen Nieruchomości.

Czy ceny mieszkań w Ząbkowicach Śląskich rosną?

Od 2017 do 2024 roku ceny wzrosły ponad dwukrotnie, ale od 2024 roku rynek jest w plateau: mediana wynosiła 4648 zł/m² w 2024, 4438 zł w 2025 i 4511 zł w 2026. Wahania w tych granicach mieszczą się w naturalnej zmienności rynku, na którym zawiera się kilkadziesiąt transakcji rocznie.

O ile wzrosły ceny mieszkań w Ząbkowicach w ciągu ostatnich pięciu lat?

Mediana ceny za metr wzrosła z 3079 zł w 2021 roku do 4438 zł w 2025, czyli o 44 procent. Licząc od 2017 roku wzrost wyniósł 113 procent.

Dlaczego niektóre mieszkania w rejestrze mają skrajnie niskie ceny?

Najczęściej dlatego, że akt dotyczy sprzedaży udziału w nieruchomości, a nie całego lokalu — takich transakcji jest w Ząbkowicach 23 procent i ich mediana jest o 36 procent niższa. Do tego dochodzą sprzedaże z bonifikatą, transakcje z podmiotem publicznym i sprzedaże egzekucyjne. Rzetelna analiza rynku musi je oddzielić.

Które mieszkania są najdroższe w przeliczeniu na metr?

Trzyizbowe, czyli zwykle dwupokojowe z kuchnią, z medianą 4767 zł/m². Mieszkania powyżej 70 m² są najtańsze za metr, bo 3802 zł/m², mimo najwyższej ceny całkowitej. Duże lokale mają w małym mieście węższe grono kupujących.