Raport EBoffice: ceny transakcyjne w powiecie ząbkowickim
Pierwsza edycja naszego raportu. Mediana ceny mieszkania w Ząbkowicach to 220 tysięcy, w Ziębicach 177 tysięcy, domu w powiecie 430 tysięcy. Dane z aktów notarialnych, nie z ogłoszeń.

W tym wpisie
To pierwsza edycja naszego raportu o cenach transakcyjnych w powiecie ząbkowickim. Powstaje z prostego powodu: na pytanie „ile to jest warte" większość odpowiedzi w internecie opiera się na ogłoszeniach, czyli na kwotach, których ktoś chce. My pokazujemy, ile ktoś zapłacił.
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości — publicznego rejestru prowadzonego przez starostę, do którego notariusze mają obowiązek przesyłać wypis z każdej umowy sprzedaży. Przeanalizowaliśmy ponad 1400 aktów notarialnych z lat 2017–2026, samodzielnie odsiewając sprzedaże udziałów i transakcje nietypowe. Metodologię opisujemy na końcu.
Najważniejsze liczby
| Wskaźnik | Wartość |
|---|---|
| Mediana ceny mieszkania, Ząbkowice Śląskie | 220 000 zł (4462 zł/m²) |
| Mediana ceny mieszkania, Ziębice | 177 500 zł (3577 zł/m²) |
| Mediana ceny domu, powiat | około 430 000 zł |
| Nieruchomości mieszkalnych sprzedawanych rocznie | około 150 |
| Wzrost cen mieszkań w Ząbkowicach od 2017 roku | 113% |
Mieszkania
| Miasto | Mediana zł/m² | Mediana ceny | Typowy metraż | Transakcji rocznie |
|---|---|---|---|---|
| Ząbkowice Śląskie | 4462 zł | 220 000 zł | 48,8 m² | 85 (2025) |
| Ziębice | 3577 zł | 177 500 zł | 49,6 m² | 44 (2025) |
Dane za lata 2025–2026. Ziębice są o około 20 procent tańsze od Ząbkowic przy praktycznie identycznej wielkości mieszkania.
Jak zmieniały się ceny
| Rok | Ząbkowice, zł/m² | Ziębice, zł/m² |
|---|---|---|
| 2017 | 2083 zł | 1481 zł |
| 2019 | 2632 zł | 1753 zł |
| 2021 | 3079 zł | 2031 zł |
| 2023 | 3767 zł | 2445 zł |
| 2024 | 4648 zł | 2872 zł |
| 2025 | 4438 zł | 2975 zł |
| 2026 | 4511 zł | 4033 zł |
Dwa wnioski z tej tabeli.
W Ząbkowicach ceny stoją w miejscu od 2024 roku. Po okresie wyraźnych wzrostów mediana waha się wokół 4400–4650 zł za metr. Wahania w tych granicach mieszczą się w naturalnej zmienności rynku, na którym zawiera się kilkadziesiąt transakcji rocznie — to nie jest ani spadek, ani odbicie, tylko plateau.
W Ziębicach w 2026 roku doszło do wyraźnego ruchu w górę. Przez osiem lat Ziębice były konsekwentnie o jedną trzecią tańsze od Ząbkowic. W tym roku różnica zmalała do jednej dziesiątej. Za wzrostem stoi rosnąca liczba transakcji po wyższych cenach: sprzedaży powyżej 5000 zł za metr było w Ziębicach jedna w 2024 roku, cztery w 2025 i dziewięć w pierwszych ośmiu miesiącach 2026. Dane za pełny rok pokażą, czy to trwała zmiana.
Domy
| Miejscowość | Mediana ceny | Typowa działka | Typowa zabudowa |
|---|---|---|---|
| Ząbkowice Śląskie | około 490 000 zł | 630 m² | 91 m² |
| Kamieniec Ząbkowicki | około 490 000 zł | 940 m² | 120 m² |
| Bardo | około 400 000 zł | 570 m² | 77 m² |
| Ziębice | około 395 000 zł | 790 m² | 90 m² |
| Złoty Stok | około 300 000 zł | 570 m² | 88 m² |
Dane za lata 2020–2026, po odrzuceniu sprzedaży udziałów i budynków w stanie ruiny. Rozpiętość między najdroższą a najtańszą miejscowością sięga 40 procent.
Kamieniec Ząbkowicki wypada równie drogo co Ząbkowice, ale sprzedawane tam domy są o jedną trzecią większe i stoją na działkach o połowę obszerniejszych — to nie jest wyższa cena za to samo, tylko inny rodzaj nieruchomości.
Rozkład cen domów w całym badanym obszarze:
| Przedział | Udział |
|---|---|
| do 300 tys. zł | 27% |
| 300–500 tys. zł | 36% |
| 500–750 tys. zł | 22% |
| powyżej 750 tys. zł | 14% |
Prawie dwie trzecie domów sprzedaje się poniżej pół miliona złotych.
Przy domach trzeba dodać zastrzeżenie: w mniejszych miejscowościach transakcji jest niewiele — w Złotym Stoku siedem w sześć lat, w Bardzie kilkanaście. Tam mediana jest orientacją, a nie precyzyjnym pomiarem.
Ile transakcji zawiera się w powiecie
W badanych miejscowościach sprzedaje się rocznie około 150 nieruchomości mieszkalnych — mniej więcej 130 mieszkań i od kilkunastu do trzydziestu domów.
Liczba transakcji mieszkaniami w Ząbkowicach wzrosła z 45 w 2017 roku do 85 w 2025 — to najlepszy rok w całym analizowanym okresie. W Ziębicach utrzymuje się stabilnie na poziomie 42–46 rocznie. Rynek domów jest znacznie mniej regularny: od 13 sprzedaży w 2022 roku do 30 w 2021.
Dla kupujących i sprzedających to ma bezpośrednie znaczenie. Rynek jest mały, więc jedna czy dwie nietypowe transakcje potrafią zmienić statystykę całego kwartału. Dlatego w tym raporcie posługujemy się medianami, nie średnimi, i patrzymy na całe roczniki zamiast na pojedyncze miesiące.
Powiat na tle Wrocławia
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania we Wrocławiu to około 12 900 zł za metr przy medianie ceny 614 500 zł. Oznacza to, że Ząbkowice są prawie trzy razy tańsze, a Ziębice trzy i pół raza.
Przeliczając wprost: za kwotę, za którą we Wrocławiu kupuje się typowe mieszkanie o powierzchni około 50 m², w Ząbkowicach można kupić około 138 m², a w Ziębicach około 170 m². To arytmetyka, która stoi za rosnącym zainteresowaniem powiatem ze strony osób pracujących zdalnie.
Na co patrzeć w kolejnych edycjach
Czy Ziębice utrzymają wzrost. Skok z 2026 roku to na razie dane z ośmiu miesięcy. Pełny rok pokaże, czy różnica wobec Ząbkowic trwale się zmniejszyła.
Czy Ząbkowice wyjdą z plateau. Trzeci rok z rzędu w podobnych widełkach to już wzór, a nie przypadek.
Co z rynkiem domów po powodzi i w związku z planowanym zbiornikiem. Inwestycja w Kamieńcu Ząbkowickim obejmuje także gminę Bardo. W kolejnych edycjach będziemy obserwować, czy i jak wpłynie na ceny w tych dwóch gminach.
Metodologia
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości, prowadzonego przez starostów na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne i zasilanego wypisami aktów notarialnych. Udostępnia je serwis deweloperuch.pl. Obliczenia są własne.
Zakres: mieszkania w Ząbkowicach Śląskich (756 aktów, 2017–2026) i Ziębicach (528 aktów, 2017–2026); domy w Ząbkowicach Śląskich, Ziębicach, Kamieńcu Ząbkowickim, Bardzie i Złotym Stoku (169 aktów, 2020–2026). Dane obejmują transakcje zarejestrowane do sierpnia 2026 roku.
Odsiew. Przy mieszkaniach odrzucamy transakcje oznaczone w źródle jako sprzedaże udziałów, transakcje pakietowe, sprzedaże z bonifikatą, z udziałem podmiotów publicznych, egzekucyjne i o wartościach ewidentnie błędnych. W danych z Ziębic źródło oznacza jako udziały wyraźnie mniej transakcji niż w Ząbkowicach, dlatego dodatkowo odrzucamy tam sprzedaże poniżej połowy mediany danego roku. Przy domach, gdzie rejestr nie podaje rodzaju transakcji, odrzucamy sprzedaże poniżej 1500 zł za metr powierzchni zabudowy oraz pojedyncze transakcje powyżej miliona złotych, dotyczące obiektów innych niż domy jednorodzinne.
Ograniczenia. Dane trafiają do rejestru z opóźnieniem od kilku tygodni do kilku miesięcy, więc rok 2026 jest niepełny. Rejestr nie zawiera informacji o stanie technicznym, standardzie wykończenia ani rodzaju ogrzewania — a to one odpowiadają za znaczną część różnic w cenie. Dla domów rejestr nie podaje powierzchni użytkowej, wyłącznie powierzchnię zabudowy, dlatego przy domach nie przeliczamy cen na metr. Nie publikujemy adresów konkretnych transakcji, choć są dostępne w rejestrze: w miejscowościach tej wielkości adres pozwala zidentyfikować konkretną rodzinę.
Żadna z tych liczb nie zastępuje wyceny. Operat szacunkowy uznawany przez bank czy sąd może sporządzić wyłącznie rzeczoznawca majątkowy.
Dla mediów
Dane z tego raportu można cytować bezpłatnie, z podaniem źródła: EBoffice Nieruchomości, raport cen transakcyjnych w powiecie ząbkowickim oraz odnośnikiem do tej strony.
Jeśli potrzebujesz komentarza, danych w innym ujęciu albo materiału pod konkretny temat — napisz albo zadzwoń. Odpowiadamy również na pytania, na które w tym raporcie nie ma miejsca.
EBoffice Nieruchomości ul. Ziębicka 18, 57-200 Ząbkowice Śląskie tel. 604 280 451 · kontakt@eboffice.pl
Chcesz wiedzieć, ile warta jest Twoja nieruchomość?
Mediana z rejestru to punkt wyjścia, nie odpowiedź — o cenie konkretnego mieszkania czy domu decyduje stan, ogrzewanie i to, co sprzedało się ostatnio w sąsiedztwie. Wycenę robimy bezpłatnie i na miejscu, bez zobowiązania.
Zadzwoń: 604 280 451 albo umów bezpłatną wycenę
Szczegółowe analizy poszczególnych rynków publikujemy w osobnych tekstach: o cenach mieszkań w Ząbkowicach, o cenach domów w powiecie i o rynku w Ziębicach. Jeśli sprzedajesz i zależy Ci na czasie, sprawdź też skup nieruchomości za gotówkę oraz ofertę naszego oddziału w Ziębicach.
Ile jest warta Twoja nieruchomość?
Przyjedziemy i porównamy ją z transakcjami z Twojej okolicy. Bezpłatnie i bez zobowiązań.
Sprzedaż nieruchomości z EBofficeCzęste pytania
Ile kosztuje mieszkanie w powiecie ząbkowickim?
To zależy od miasta. W Ząbkowicach Śląskich mediana ceny transakcyjnej w latach 2025–2026 wyniosła 220 000 zł przy 4462 zł za metr, w Ziębicach 177 500 zł przy 3577 zł za metr. Ziębice są więc o około jedną piątą tańsze przy praktycznie tej samej wielkości mieszkania.
Ile kosztuje dom w powiecie ząbkowickim?
Mediana ceny domu w pięciu badanych miejscowościach wyniosła około 430 000 zł, a połowa transakcji mieściła się między 280 000 a 597 000 zł. Najdrożej jest w Ząbkowicach Śląskich i Kamieńcu Ząbkowickim, najtaniej w Złotym Stoku.
Czym różnią się ceny transakcyjne od ofertowych?
Ceny ofertowe to kwoty, których oczekują sprzedający, łącznie z ogłoszeniami wiszącymi latami bez nabywcy. Ceny transakcyjne pochodzą z aktów notarialnych i pokazują, ile faktycznie zapłacono. Do wyceny nieruchomości i do oceny rynku wiarygodne są wyłącznie ceny transakcyjne.
Skąd pochodzą dane do raportu?
Z Rejestru Cen Nieruchomości, publicznego rejestru prowadzonego przez starostę, do którego notariusze przesyłają wypis z każdej umowy sprzedaży. Analizujemy ponad 1400 aktów notarialnych z lat 2017–2026. Obliczenia wykonujemy samodzielnie, odrzucając sprzedaże udziałów i transakcje nietypowe.
Jak często ukazuje się raport?
Planujemy go jako publikację kwartalną. Każda edycja aktualizuje dane o nowe transakcje zarejestrowane od poprzedniej edycji. Dane trafiają do rejestru z opóźnieniem kilku tygodni do kilku miesięcy, więc najnowszy kwartał jest zawsze niepełny.