Rynek nieruchomości w Ziębicach — ceny mieszkań i domów na podstawie aktów notarialnych
Mieszkania i domy w Ziębicach są o jedną piątą tańsze niż w Ząbkowicach Śląskich. Przez osiem lat różnica była stała, ale w 2026 roku wyraźnie się zmniejsza. Analiza 528 aktów notarialnych.

W tym wpisie
Ziębice często traktuje się jak mniejszego sąsiada Ząbkowic Śląskich. Na rynku nieruchomości to błąd: Ziębice mają własny rytm, własne ceny i od tego roku wyraźnie własną dynamikę. Mamy tu oddział i wiemy, że kto przenosi ząbkowickie ceny do Ziębic, myli się w jedną albo w drugą stronę.
Przeanalizowaliśmy 528 aktów notarialnych dotyczących mieszkań w Ziębicach z lat 2017–2026 oraz 48 aktów dotyczących domów z lat 2020–2026. To dane z Rejestru Cen Nieruchomości, do którego notariusze przesyłają wypis z każdej umowy sprzedaży. Poniżej: ile realnie kosztują nieruchomości w Ziębicach, jak wypadają na tle Ząbkowic i co zmieniło się w tym roku.
Ile kosztuje mieszkanie w Ziębicach
Dla pełnych sprzedaży mieszkań zawartych w latach 2025–2026:
| Wskaźnik | Wartość |
|---|---|
| Mediana ceny za m² | 3577 zł |
| Mediana ceny mieszkania | 177 500 zł |
| Mediana metrażu | 49,6 m² |
| Połowa transakcji mieści się między | 2417 a 4279 zł/m² |
Najprościej: typowe mieszkanie w Ziębicach kosztuje dziś około 175–180 tysięcy złotych za lokal o powierzchni pięćdziesięciu metrów. Rozrzut jest duży — tańsza połowa rynku to mieszkania poniżej 2500 zł za metr, zwykle wymagające remontu, a droższa ćwiartka przekracza 4000 zł.
Ziębice są tańsze od Ząbkowic o jedną piątą
| Co porównujemy | Ziębice | Ząbkowice Śląskie | Różnica |
|---|---|---|---|
| Mieszkania, mediana zł/m² (2025–2026) | 3577 zł | 4462 zł | −20% |
| Mieszkania, mediana ceny (2025–2026) | 177 500 zł | 220 000 zł | −19% |
| Domy, mediana ceny (2020–2026) | 392 500 zł | 490 000 zł | −20% |
| Domy, typowa powierzchnia zabudowy | 90 m² | 91 m² | bez różnicy |
Ta zbieżność jest najważniejszym wnioskiem z całego zestawienia. Zarówno mieszkania, jak i domy kosztują w Ziębicach około 20 procent mniej niż w Ząbkowicach — przy praktycznie tej samej wielkości. Przy domach działki w Ziębicach są przy tym wyraźnie większe: typowo około 790 m² wobec 630 m² w Ząbkowicach.
W praktyce oznacza to, że za medianę ceny mieszkania w Ząbkowicach kupuje się w Ziębicach mieszkanie z zapasem ponad czterdziestu tysięcy złotych, a za medianę ceny domu — dom z zapasem blisko stu tysięcy na remont.
Przez osiem lat różnica była stała. W 2026 roku się zmniejsza
| Rok | Ziębice, zł/m² | Ząbkowice, zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1481 zł | 2083 zł | −29% |
| 2018 | 1452 zł | 2180 zł | −33% |
| 2019 | 1753 zł | 2632 zł | −33% |
| 2020 | 1633 zł | 3035 zł | −46% |
| 2021 | 2031 zł | 3079 zł | −34% |
| 2022 | 2312 zł | 3750 zł | −38% |
| 2023 | 2445 zł | 3767 zł | −35% |
| 2024 | 2872 zł | 4648 zł | −38% |
| 2025 | 2975 zł | 4438 zł | −33% |
| 2026 | 4033 zł | 4511 zł | −11% |
Przez osiem lat Ziębice były konsekwentnie o jedną trzecią tańsze od Ząbkowic. Ceny rosły w obu miastach w podobnym tempie: w Ziębicach mediana za metr podwoiła się między 2017 a 2025 rokiem, w Ząbkowicach wzrosła o nieco ponad sto procent.
W 2026 roku ten układ się zmienił. Mediana w Ziębicach skoczyła do ponad 4000 zł za metr, a różnica wobec Ząbkowic spadła z jednej trzeciej do jednej dziesiątej. Nie jest to przypadek jednej transakcji: sprzedaży powyżej 5000 zł za metr było w Ziębicach jedna w 2024 roku, cztery w 2025 i już dziewięć w pierwszych ośmiu miesiącach 2026. Na rynek trafia coraz więcej wyremontowanych i wyższej jakości mieszkań, a kupujący są gotowi za nie zapłacić.
Uczciwie trzeba dodać zastrzeżenie. Dane za 2026 rok obejmują 34 transakcje z ośmiu miesięcy, a ceny w Ząbkowicach w tym samym czasie praktycznie stały. Kierunek jest wyraźny, ale czy Ziębice trwale zbliżają się do Ząbkowic, czy to pojedynczy mocny rok, pokażą pełne dane za 2026 i pierwsze miesiące 2027.
Co się sprzedaje w Ziębicach
Rozkład pełnych sprzedaży mieszkań z lat 2024–2026:
| Przedział | Udział transakcji |
|---|---|
| do 100 tys. zł | 22% |
| 100–150 tys. zł | 22% |
| 150–200 tys. zł | 21% |
| 200–300 tys. zł | 22% |
| powyżej 300 tys. zł | 14% |
Prawie połowa mieszkań w Ziębicach sprzedaje się poniżej 150 tysięcy złotych. Dla porównania: w Ząbkowicach w tym przedziale mieści się mniej więcej co piąta transakcja. To rynek, na którym własne mieszkanie jest wciąż w zasięgu osób, dla których Ząbkowice są już za drogie.
Rejestr podaje liczbę izb, a nie pokoi — do izb wlicza się też kuchnię z oknem, więc mieszkanie trzyizbowe to zwykle dwa pokoje z kuchnią. Dane z lat 2024–2026:
| Liczba izb | Mediana zł/m² | Typowa cena | Typowy metraż |
|---|---|---|---|
| 2 izby | 3131 zł | 100 000 zł | 35,3 m² |
| 3 izby | 3038 zł | 170 000 zł | 49,4 m² |
| 4 izby i więcej | 3123 zł | 260 000 zł | 74,2 m² |
Tu Ziębice różnią się od Ząbkowic w ciekawy sposób. Stawka za metr jest praktycznie taka sama niezależnie od wielkości mieszkania. W Ząbkowicach duże mieszkania sprzedają się wyraźnie taniej za metr niż średnie. W Ziębicach za większe mieszkanie płaci się proporcjonalnie — nie ma rabatu za metraż, ale nie ma też dopłaty za małe mieszkanie.
Domy w Ziębicach
W latach 2020–2026 w Ziębicach sprzedano 38 domów w pełnych transakcjach, po odrzuceniu sprzedaży udziałów i budynków w stanie ruiny. Mediana ceny to 392 500 zł, typowa powierzchnia zabudowy około 90 m², typowa działka około 790 m².
To liczby do traktowania jako orientacja, a nie precyzyjny pomiar: przy kilku domach sprzedawanych rocznie jedna czy dwie nietypowe transakcje potrafią przesunąć medianę o kilkadziesiąt tysięcy. Rejestr nie podaje też dla domów powierzchni użytkowej, więc ceny za metr nie da się policzyć w sensowny sposób. Szerzej o domach w całym powiecie piszemy w osobnym tekście z porównaniem pięciu miejscowości.
Jak to wygląda w praktyce w Ziębicach
Rynek jest stabilny, ale nie rośnie liczebnie. W Ziębicach sprzedaje się od około 40 do 57 mieszkań rocznie i ta liczba od dziesięciu lat stoi w miejscu. W Ząbkowicach w tym czasie liczba transakcji prawie się podwoiła. Rosną więc ceny, ale nie liczba kupujących — a to znaczy, że dobrze wycenione mieszkanie znajduje nabywcę, ale przewycenione potrafi czekać bardzo długo.
Kupujący w Ziębicach to w dużej części miejscowi i osoby z okolicznych wsi. Inaczej niż w Ząbkowicach, gdzie coraz częściej trafiają się kupujący z Wrocławia. To ma znaczenie dla sprzedającego: argumenty, które działają na kupującego z dużego miasta, tu działają słabiej, a liczy się stan techniczny i koszt utrzymania.
Stan techniczny decyduje o cenie jeszcze mocniej niż w Ząbkowicach. Rozrzut cen w Ziębicach jest duży, a różnicę między mieszkaniem za 2000 a za 4500 zł za metr robią zwykle okna, instalacje, ogrzewanie i łazienka. Wzrost cen w 2026 roku napędzają właśnie mieszkania po remoncie.
Zamiana między Ziębicami a Ząbkowicami to częsty scenariusz. Rodziny przeprowadzające się z jednego miasta do drugiego chcą zrobić to bez okresu przejściowego i bez dwóch kredytów naraz. Przy dwudziestoprocentowej różnicy cen zamiana w jedną albo drugą stronę ma zupełnie inną arytmetykę. Prowadzimy takie transakcje w ramach zamiany nieruchomości.
Mediana nie jest wyceną. Dwa mieszkania o tym samym metrażu w Ziębicach potrafią różnić się ceną o sto procent. Punkt wyjścia do rozmowy — tak, podstawa do ustalenia ceny — nie.
Co z tego wynika, jeśli sprzedajesz albo kupujesz
Jeśli sprzedajesz mieszkanie w Ziębicach: rok 2026 jest dla sprzedających dobry, zwłaszcza gdy mieszkanie jest po remoncie. Ale nie wyceniaj go według cen z Ząbkowic — różnica wciąż istnieje, a kupujących jest w Ziębicach mniej. Przewycenione mieszkanie na rynku, gdzie w roku zawiera się czterdzieści kilka umów, może stać miesiącami. Jeśli zależy Ci na czasie, alternatywą jest skup nieruchomości za gotówkę.
Jeśli kupujesz: Ziębice są wciąż wyraźnie tańsze od Ząbkowic, ale okno może się zwężać. Mieszkania do 150 tysięcy złotych to nadal prawie połowa rynku, jednak zwykle wymagają remontu — policz jego koszt przed negocjacjami, nie po nich.
Aktualne oferty z Ziębic znajdziesz na stronach mieszkania w Ziębicach i domy w Ziębicach. Więcej o naszym oddziale i o tym, jak pracujemy na miejscu, na stronie nieruchomości w Ziębicach.
Sprzedajesz albo kupujesz w Ziębicach?
Mamy w Ziębicach oddział na rynku, więc nie przyjeżdżamy z Ząbkowic na oględziny — jesteśmy na miejscu. Wycenę robimy bezpłatnie, na podstawie tego, co w ostatnich miesiącach naprawdę sprzedało się w okolicy.
EBoffice Nieruchomości, oddział w Ziębicach Rynek 2, 57-220 Ziębice
Zadzwoń: 604 280 451 albo napisz: kontakt@eboffice.pl
Więcej o tym, jak prowadzimy sprzedaż: sprzedaż nieruchomości z EBoffice
Skąd te dane. Analiza obejmuje 528 aktów notarialnych dotyczących lokali mieszkalnych w Ziębicach z lat 2017–2026 oraz 48 aktów dotyczących budynków mieszkalnych z lat 2020–2026, pochodzących z Rejestru Cen Nieruchomości — publicznego rejestru prowadzonego przez starostę i zasilanego wypisami aktów notarialnych na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Dane udostępnia serwis deweloperuch.pl. Obliczenia własne EBoffice Nieruchomości.
Jak liczyliśmy. Przy mieszkaniach odrzuciliśmy transakcje oznaczone w źródle jako sprzedaż udziału, transakcje pakietowe, sprzedaże z bonifikatą, z udziałem podmiotów publicznych, egzekucyjne i o wartościach błędnych. W danych z Ziębic źródło oznacza jednak jako udziały wyraźnie mniej transakcji niż w Ząbkowicach, dlatego dodatkowo odrzuciliśmy sprzedaże o cenie niższej niż połowa mediany danego roku — są to niemal wyłącznie nieoznaczone udziały i transakcje nietypowe. Łącznie odrzuciliśmy 80 z 528 aktów, czyli 15 procent. Przy domach odrzuciliśmy transakcje poniżej 1500 zł za metr powierzchni zabudowy. Dane dla Ząbkowic Śląskich pochodzą z naszej wcześniejszej analizy 756 aktów notarialnych, liczonej tą samą metodą co do zasady.
Ograniczenia. Dane trafiają do rejestru z opóźnieniem od kilku tygodni do kilku miesięcy; rok 2026 obejmuje transakcje do sierpnia. Rejestr nie zawiera informacji o stanie technicznym ani standardzie wykończenia. Nie publikujemy adresów konkretnych transakcji: w mieście tej wielkości adres pozwala zidentyfikować konkretną rodzinę.
Żadna z tych liczb nie zastępuje wyceny. Operat szacunkowy uznawany przez bank czy sąd może sporządzić wyłącznie rzeczoznawca majątkowy.
Masz pytanie o nieruchomość?
Zadzwoń albo napisz. Odpowiemy na pytania o rynek w powiecie ząbkowickim.
Kontakt z biuremCzęste pytania
Ile kosztuje mieszkanie w Ziębicach?
Mediana ceny transakcyjnej w latach 2025–2026 to 3577 zł za metr kwadratowy, a mediana ceny całego mieszkania 177 500 zł przy typowym metrażu około 50 m². Połowa transakcji mieści się w przedziale od 2417 do 4279 zł/m². Dane pochodzą z aktów notarialnych zarejestrowanych w Rejestrze Cen Nieruchomości.
O ile Ziębice są tańsze od Ząbkowic Śląskich?
Mniej więcej o jedną piątą. Mieszkania w Ziębicach kosztują w latach 2025–2026 około 20 procent mniej za metr niż w Ząbkowicach Śląskich, a domy — również około 20 procent mniej, przy podobnej wielkości budynku i większych działkach.
Czy ceny mieszkań w Ziębicach rosną?
Tak. Mediana ceny za metr wzrosła z około 1480 zł w 2017 roku do około 2980 zł w 2025, czyli mniej więcej dwukrotnie. W pierwszych ośmiu miesiącach 2026 roku mediana przekroczyła 4000 zł/m², a transakcji powyżej 5000 zł za metr było więcej niż w dwóch poprzednich latach razem. To dopiero część roku, więc skalę tego wzrostu potwierdzą pełne dane.
Ile mieszkań sprzedaje się w Ziębicach w ciągu roku?
Od około 40 do 57 rocznie, licząc wyłącznie pełne sprzedaże mieszkań. Liczba transakcji jest od lat stabilna, w odróżnieniu od Ząbkowic Śląskich, gdzie rośnie.
Ile kosztuje dom w Ziębicach?
Mediana ceny domu w Ziębicach w latach 2020–2026 to 392 500 zł, przy typowej powierzchni zabudowy około 90 m² i działce około 790 m². To około 20 procent mniej niż w Ząbkowicach Śląskich przy praktycznie tej samej wielkości domu.

